SKU: 50A6QTUK Quickfind Code: 2016801
Energy Label
3 Matching Soundbar Speakers available »
Product Options
Screen size
Why buy me
  • AI Optimising: Quad core processor upscales content to 4K quality
  • Smooth Motion: Reconstructs the individual pixels to deliver fluid smooth motion
  • Dolby Vision HDR: Produces 10 times deeper blacks and vibrant colours
  • Freely: Stream live TV through Wi-Fi and watch on-demand content
  • DTS Virtual X: Provides a clear multi-dimensional audio experience
  • Gaming Features: Incredibly smooth game play and low input lag
click
Stand out features
4K Direct Lit LED
4K Direct Lit LED
Dolby Vision HDR
Dolby Vision™ HDR
Hi-View AI Engine
Hi-View AI Engine
Precision Colour
Precision Colour
AI Smooth Motion
AI Smooth Motion
Adaptive Light Sensor
Adaptive Light Sensor
Filmmaker Mode
Filmmaker Mode
DTS Virtual X Dolby Audio
DTS Virtual:X™ & Dolby Audio
General information
Colour Black
TV Platform VIDAA U
Smart TV
Brand Hisense
Product Model A6QTUK
Product Range A6Q
Energy Class E
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
2 year warranty
Display Information
Screen size 50"
Resolution 4K Ultra HD (2160p)
Pixel Resolution 3840 x 2160
Screen Type LED
Enhanced Refresh Rate 60Hz
HDR 10
HDR 10+
HLG
Dolby Vision
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Audio
Digital Audio Format Dolby Audio
Dolby Atmos
Ports & Connectivity
HDMI Ports
3
HDMI Type HDM 2.1
USB Ports 2
Connectivity Wi-Fi
Bluetooth
Voice Assist
Amazon Alexa
TV Features
Screen mirroring
Digital TV tuner Hybrid
Dimensions & Weight
Depth 8cm
Height 65cm
Weight 10kgkg
Stand width 27.4cm
Width 10cm
What's In The Box
Remote control
Wall Mounting
VESA Mount Interface
Please note that this may be sold separately
200 x 400 mm
To add to your order, simply select "Add to Order" and then add your product to basket as normal.
Hisense AX5140Q 5.1.4ch Sound Bar
Extra 50% discount
Hisense AX3120Q 3.1.2ch Sound Bar
Extra 50% discount
Hisense HT Saturn 4.1.2ch Sound Bar
Extra 50% discount