SKU: 50E78QTUK PRO Quickfind Code: 2016782
Energy Label
Low Stock
LIMITED STOCK! Less than 10 remaining
WIN WORLD CUP TICKETS »
Score a trip for four people to watch the FIFA World Cup 2026™ Final
when you buy selected Hisense TVs, Laser Cinemas & Fridge Freezers
How to claim:
The Prize:
• Four match tickets to the FIFA World Cup 2026 Final on 19 July 2026.
Terms & Conditions:
• Open to mainland UK residents only (exc. Northern Ireland)
• Full T&Cs apply, view here.
3 Matching Soundbar Speakers available »
FREE Delivery to most of the UK
Why buy me
  • AI Optimising: Quad core processor upscales content to 4K quality
  • Smooth Motion: Reconstructs the individual pixels to deliver fluid smooth motion
  • Dolby Vision HDR: Produces 10 times deeper blacks and vibrant colours
  • Freely: Stream live TV through Wi-Fi and watch on-demand content
  • DTS Virtual X: Provides a clear multi-dimensional audio experience
  • Gaming Features: Incredibly smooth game play and low input lag
  •  65" inch QLED TV with Quantum Dot Colour technology
click
Stand out features
Direct Lit Full Array LED with 144Hz
Direct Lit Full Array LED with 144Hz Viewing
A densely packed grid of LEDs behind the entire screen delivers uniform brightness, deep blacks, and sharp contrast. Combined with a 144Hz refresh rate, motion clarity is ultra-smooth, perfect for fast-paced sports and action-packed gaming.
Hi-View AI Engine
Hi-View AI Engine
144Hz Game Mode PRO
144Hz Game Mode PRO
Dolby Vision Gaming
Dolby Vision Gaming
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Quantum Dot Colour
Quantum Dot Colour
VIDAA Smart Platform
VIDAA Smart Platform
General information
Colour Black
TV Platform VIDAA U
Smart TV
Brand Hisense
Product Model E78QTUK PRO
Energy Class E
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
2 year warranty
Display Information
Screen size 50"
Resolution 4K Ultra HD (2160p)
Pixel Resolution 3840 x 2160
Screen Type QLED
Enhanced Refresh Rate 144Hz
HDR
HDR 10
HDR 10+
HLG
Dolby Vision
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Audio
Digital Audio Format Dolby Atmos
Ports & Connectivity
HDMI Ports
3
HDMI Type HDM 2.1
USB Ports 2
Connectivity Wi-Fi
Bluetooth
Voice Assist
Amazon Alexa
TV Features
Screen mirroring
Digital TV tuner Hybrid
Dimensions & Weight
Depth 8cm
Height 72cm
Weight 11.1kg
Stand width 97.3cm
Width 124cm
What's In The Box
Remote control
Wall Mounting
VESA Mount Interface
Please note that this may be sold separately
200 x 400 mm
To add to your order, simply select "Add to Order" and then add your product to basket as normal.
Hisense AX5140Q 5.1.4ch Sound Bar
Extra 50% discount
Hisense AX3120Q 3.1.2ch Sound Bar
Extra 50% discount
Hisense HT Saturn 4.1.2ch Sound Bar
Extra 50% discount