SKU: 50NANO80A6B Quickfind Code: 2003833
Energy Label
Magic Remote included
Take a closer look »
LG Magic Remote
Low Stock
LIMITED STOCK! Less than 10 remaining
Why buy me
  • a9 AI Processor: AI enhances picture and sound for lifelike clarity
  • Brightness Booster: Delivers vivid brightness and sharp detail in any light
  • Dolby Vision HDR: Produces 10 times deeper blacks and vibrant colours
  • Dolby Atmos Audio: Immersive 3D sound brings movies and games to life
  • Gaming Features: 4K 144Hz with ultra-fast 0.1ms response for smooth gameplay
  • webOS Smart Platform: Access top streaming apps and voice control easily
  • 4K Super Upscaling: Enhances resolution, brightness, and clarity in every frame
  • FILMMAKER MODE: Adapts to surroundings and keeps visuals true to the original
click
Extended warranties
What's included:
  • We have a dedicated UK based claims line who will be there to help if any issues occur
Click here for the Terms & Conditions (opens in new window)
What's included:
Sold as an Agent of Euronics Ltd
Meet the Powerful and Smart α7 AI Processor Gen8
Pure Colours in Real 4K
4K Super Upscaling – Breathe New Life into Every Frame
AI Search with Microsoft Copilot – Find What You Need, Instantly
Real-Time Assistance with AI Chatbot
Smarter Controls with the AI Magic Remote
Stay Ahead with the webOS Re:New Program
WOW Interface – Simplified Soundbar Control
Ultra Big TV – Go Beyond the Standard
Powerful Gaming with VRR
FILMMAKER MODE™ – See It the Way They Intended
General information
Colour Black
TV Platform webOS 25
Smart TV
Brand LG
Product Range NanoCell
Energy Class F
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
1 year warranty
Display Information
Screen size 50"
Resolution 4K Ultra HD
Pixel Resolution 3840 x 2160
Screen Type LED
Refresh Rate 60Hz
HDR 10+
HLG
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Audio
Digital Audio Format Dolby Digital
Speaker Features AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro
Ports & Connectivity
HDMI Ports
3
USB Ports 2
Connectivity Wi-Fi, LAN, Bluetooth
Bluetooth
Voice Assist
Amazon Alexa
Smart Apps
Amazon Video
Apple TV
Disney+
Netflix
Dimensions & Weight
Depth 6cm
Height 66cm
Weight 11.7kg
Width 113cm
What's In The Box
Remote Control Model LG Magic Remote
Remote control
User manual
Wall Mounting
VESA Mount Interface
Please note that this may be sold separately
200 x 200 mm