LG OLED55B56LA 55" 4K OLED Smart TV with Dolby Vision & Atmos
SKU: OLED55B56LA Quickfind Code: 2003849
Energy Label
Magic Remote included
Take a closer look »
LG Magic Remote
5 YEAR WARRANTY
FREE Delivery to most of the UK
Why buy me
  • a9 AI Processor: AI enhances picture and sound for lifelike clarity.
  • Brightness Booster: Delivers vivid brightness and sharp detail in any light.
  • Perfect Black & Infinite Contrast: Self-lit pixels produce true blacks and vibrant colour.
  • Dolby Vision HDR: Produces 10 times deeper blacks and vibrant colours
  • Dolby Atmos Audio: Immersive 3D sound brings movies and games to life
  • Gaming Features: 4K 144Hz with ultra-fast 0.1ms response for smooth gameplay.
  • webOS Smart Platform: Access top streaming apps and voice control easily.
  • Cutting-edge Design: Ultra-thin profile that blends seamlessly into any space.
click
Sold as an Agent of Euronics Ltd
LG SELF-LIT OLED technology
Intelligent processor for optimised pictures and sound
Perfect Black
Intense Cinema experience
Smart webOS Platform
Responsive Gaming experience
LG OLED B5 is designed for next generation consoles, boosting your competitive edge with an incredible 0.1ms response time and low input lag. The B5 is loaded with all the pro-tools you need to dominate, such as 4K@120Hz, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, plus G-Sync, FreeSync, Game Optimiser and HGiG which are all integrated and ready out-of-the-box. Plus there’s easy access to Twitch on LG’s webOS smart platform.
Exceptional sport experience
Cutting-edge design
OLED Care
LG Soundbar synergy
General information
Colour Black
TV Platform webOS
Smart TV
Brand LG
Product Range OLED
Energy Class F
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
5 Year Warranty
Display Information
Screen size 55"
Resolution 4K Ultra HD
Pixel Resolution 3840 x 2160
Screen Type OLED
Refresh Rate 120Hz
HDR 10
HLG
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Audio
Digital Audio Format Dolby Digital
Speaker Features AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro
Ports & Connectivity
HDMI Ports
4
HDMI Type HDMI 2.1
USB Ports 2
Connectivity Wi-Fi, LAN, Bluetooth
Bluetooth
Voice Assist
Amazon Alexa
Google Assistant
Smart Apps
Amazon Video
Apple TV
Disney+
Netflix
YouTube
TV Features
Screen mirroring
Dimensions & Weight
Depth 5cm
Height 71cm
Weight 14.3kg
Width 123cm
What's In The Box
Remote Control Model LG Magic Remote
Remote control
User manual
Wall Mounting
VESA Mount Interface
Please note that this may be sold separately
300 x 200 mm