Got a question? We're happy to help
08719844416We all want to make our homes as energy-efficient as possible, to benefit the environment and save on energy bills. But have you ever wondered just how much it costs to use your household appliances? Let’s take a look at your dishwasher. Whether you’ve got a Whirlpool dishwasher, Zanussi dishwasher, or a Candy dishwasher, you’ll want to keep running costs as low as possible. Here’s how much it costs to run this household favourite.
Many factors can affect your dishwasher’s running costs. These are the main ones:
Did you know? Because newer dishwashers can be more energy-efficient, it’s worth considering an upgrade if yours is an older model. After the initial expense of buying a new dishwasher, you could save on long-term running costs.
Now we know how much it costs to run your dishwasher, read our six easy steps to keep your costs down.
Dishwashers use up to 15 litres of water per load compared to 34 litres when you hand-wash so, generally speaking, dishwashers use less water per wash. They’re also more hygienic, as the temperature of the water can be hotter, and they’re great time-savers in your home. We’d call that a win-win situation.