LG OLED83C54LA 83" 4K OLED Smart TV with Dolby Vision & Atmos
SKU: OLED83C54LA Quickfind Code: 2003861
Energy Label
Magic Remote included
Take a closer look »
LG Magic Remote
Advanced OLED processor for optimised pictures and sound
Enhanced brightness
Perfect Black
Smart webOS Platform
Cutting-edge design
Exceptional Cinema experience
Powerful Gaming experience
LG OLED C5 is the ideal partner for next generation consoles, powering your competitive edge with an incredible 0.1ms response time plus low input lag and accelerated processor speeds. The C4 is loaded with all the pro-tools you need to dominate, such as 4K@144Hz, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, plus G-Sync, FreeSync, Game Optimiser and HGiG which are all integrated and ready out-of-the-box. Plus there’s easy access to Twitch on LG’s webOS smart platform.
Incredible sport experience
OLED Care
LG Soundbar synergy
General information
Colour Black
TV Platform webOS 25
Smart TV
Brand LG
Product Range OLED
Energy Class F
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
1 year warranty
Display Information
Screen size 83"
Resolution 4K Ultra HD
Pixel Resolution 3840 x 2160
Screen Type OLED
Refresh Rate 120Hz
HDR 10
HLG
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Audio
Digital Audio Format Dolby Digital
Speaker Features AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro
Ports & Connectivity
HDMI Ports
4
HDMI Type HDMI 2.1
USB Ports 3
Connectivity Wi-Fi, LAN, Bluetooth
Bluetooth
Voice Assist
Amazon Alexa
Smart Apps
Amazon Video
Apple TV
Disney+
Netflix
YouTube
TV Features
Screen mirroring
Dimensions & Weight
Depth 6cm
Height 106cm
Weight 28.3kg
Width 185cm
What's In The Box
Remote Control Model LG Magic Remote
Remote control
User manual
Wall Mounting
VESA Mount Interface
Please note that this may be sold separately
400 x 400 mm