SKU: REGBBE1200 Quickfind Code: 1955378
SAVE 14%
Heat Output Calculator
Select your desired room
Select the correct measurement type, and input the height, width and length.
Are there any of the following in the room:
Total: 0 BTUs
Total: 0 kW
Shop by kW output
2kW
1kW
Product Options
Choose your colour
Why buy me
  • Traditional floor standing electric towel radiator with a brushed brass finish
  • Control from your phone via Wi-Fi or manually using the touch controls
  • Allows you to create schedules to suit your routine – saving energy in the long term
  • Alexa and Google Home enabled via the TUYA app, so you can control from anywhere
  • The in app child safety lock function prevents settings from being accidentally altered
  • Its short projection of only 130mm means it won’t overbear your space
  • WxDxH - 479mm x 130mm x 1200mm
click
Towel radiator features
Brass Electric Towel Radiator
Cut those energy bills
Traditional Brass Towel Radiator
Traditional design
BrassElectric Bathroom Radiator
Installation
Touch Sensor for Brass Electric Radiator
Make quick adjustments
Brass Bathroom Radiator Controlled via app
Smart Control
Tuya App
Constant Mode: The temperature is fixed to 50˚C and the radiator is always on
All about me
Need to know
  • Radiator Dimensions: H1200 x W479 x D130 mm
  • Radiator Weight: 7.4kg
  • Radiator Bars: 4
  • Waterproof Rating: IPx4 (Zone 3)
  • Prefilled: Yes, with antifreeze and thermodynamic fluid
  • Radiator Material: Mild Steel
  • Radiator Fuel Type: Electric
  • Radiator Finish: Brushed
  • Radiator Colour: Brass
  • Radiator Installation: Floor Standing and Hardwired
  • Cable Length: 1.3m
  • Maximum Wattage: 199W
  • Heat Output: 678 BTU
  • Warranty: 2 Years
  • Supplied with fixtures and fittings (basic DIY tools are required)
Dimensions & Weight
Height 1200mm
Depth 130mm
Width 479mm
Weight (Kg) 7.4kg
Distance from Wall (mm) 165+/-3
Valve Connection
The distance of the components of the valve that connect to the plumbing
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Electric
Alignment Vertical
Power (W)
How much energy the heater uses per hour, in watts
199W
Heat Output (BTU - T50)
678
Bathroom Safe
Freestanding
Brackets Included
Other Information
Brand Regent
Colour Brass
Finish Brushed
Style Traditional
Material
Mild Steel
Warranty 2 years
Condition New
Answer from JimsonGuzman: Answered on 05/05/2026
Thank you.
Question from Tracey: Asked on 22/10/2025 Is this an electric only radiator as that is what I need?
Answer from JimsonGuzman: Answered on 23/10/2025
Hi, Yes, the Brass Vertical Electric Towel Radiator (1200 x 479mm - Regent) is an electric-only model. It operates independently of central heating systems and is designed to be powered solely by electricity. With built-in Wi-Fi connectivity, you can control the radiator remotely via an app, allowing you to set schedules, use the boost feature, and make adjustments wherever you are, just like central heating. This ensures complete flexibility and convenience for your bathroom heating needs.