SKU: VELAB700 Quickfind Code: 2011498
Why buy me
  • This battery operated mirror will save you money on electricity bills
  • Wall mounted rectangular mirror can be hung portrait or landscape
  • The backlit lighting enhances the mirrors rectangular shape
  • Durable aluminium construction ensures long-lasting quality whilst remaining lightweight
  • Powered using 8 AA batteries with convenient rocker switch control
  • WxDxH - 700mm x 44mm x 500mm
click
All About Me
Simple Setup: Easy to install with no electrician required.
Need to know
  • Mirror Dimensions: W700 x H500 x D44 mm
  • Mirror Style: Illuminated
  • Mirror Mounting: Portrait or Landscape
  • Wall Hung: Yes
  • Frameless: Yes
  • Power Type: Battery Operated
  • Batteries Required: 8 x AA 1.5 V batteries
  • Batteries Included: No
  • Operation Type: Rocker Switch
  • Switch Location: Bottom right corner (portrait orientation)
  • Bulb Type: LED
  • Light Colour: Cool White (6500K)
  • Wattage: 2.7W
  • Lumens: 180.88
  • Mirror Material: Aluminium and glass
  • Mirror Weight: 5kg
  • Fixtures Included: Yes- includes screws and wall plugs
  • Guarantee: 2 years
Installation & Features
Orientation Vertical/Horizontal
Mounting Portrait & Landscape
Wall mounted
Illuminated
Operation Type Battery operated
IP Rating
IP44
Zone 2
Wattage 2.7W
Light colour Cool white
Colour temperature 6500K
Backlit
Fittings Included
Material Glass/Aluminium
Dimensions & Weight
Width 700mm
Height 500mm
Depth 44mm