SKU: VSM6-1800-1.2BW Quickfind Code: 1799564
Heat Output Calculator
Select your desired room
Select the correct measurement type, and input the height, width and length.
Are there any of the following in the room:
Total: 0 BTUs
Total: 0 kW
Shop by kW output
2kW
1kW
Product Options
Colour
Why buy me
  • Great for any space, especially extensions such as garden rooms & conservatories
  • Child-lock - Lock the control panel to prevent settings from being accidentally changed
click
Browse the collection
energy
Cut those energy bills
design
Modern design
installation
Easy to install
Thermostat
Quick adjustments
Tuya
Smart control
Key features
  • Dimensions: H 180 x W 50 x D 5.9 cm
  • Weight: 32.3kg
  • Columns: 6 plus central mirror
  • Waterproof rating: IPX4
  • Prefilled: Yes, with antifreeze and thermodynamic fluid
  • Finish: Powder-coated
  • Material: Mild steel
  • Colour: Midnight Black
  • Other colours: White, Dark anthracite grey, Light grey
  • Installation: 13 amp plug (supplied) or hardwired
  • Cable length: 1.3m
  • Maximum wattage: 1.2kW
  • Warranty: 5 years electrical / 10 years radiator
  • Supplied with fixtures and tools needed for easy DIY installation
Downloads
User manual
Dimensions & Weight
Height 180cm
Depth 6cm
Width 50cm
Weight (Kg) 32.3kg
Wall to Pipe Centre (mm) 63mm
Cable length 1.3Meters
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Electric
Alignment Vertical
Number of Panels
Single
Number of Columns / Bars 6
Power (W)
How much energy the heater uses per hour, in watts
1200W