SKU: NDB8635WUK Quickfind Code: 1748152
Energy Label
FREE Delivery to most of the UK
Installation available in basket
Product Options
Pick your colour
Pick the perfect load capacity for you
Why buy me
  • 8kg Wash load capacity plus 6kg Dry load capacity
  •   Steam hygiene: Eliminates up to 99.9% of bacteria
  •   Wash & Dry XS Rapid: Get clothes clean and ready to wear in just 1 hour
  •   Anti Stain: Removes difficult stains, without pre-treating
  • Stop & Add: Add missed or additional items mid-cycle
  • Anti Allergy: Removes allergens, great for sensitive skin
  •   Pro Inverter Motor: Long-lasting quiet and efficient performance
  • B Rated energy efficient wash cycles help to save you money off your bills
click
Extended warranties
What's included:
  • We have a dedicated UK based claims line who will be there to help if any issues occur
Click here for the Terms & Conditions (opens in new window)
What's included:
Installation & Recycling
  • Remove & Recycle Your Old Appliance
  • Room Of Choice & Removal Of Packaging
  • Installation on Delivery & Disconnection of Old Appliance
  • Installation on Delivery
    Installation on Delivery
click
Stand out features
Steam Technology.
Steam Technology
Continuous wash and dry.
Continuous Wash & Dry
Stop and add.
Stop&Add
Digital Motion Technology.
Digital Motion Technology
The freestanding Hotpoint NDB 8635 W UK washer-dryer combo features Anti-Stain technology that removes stains without pre-treatment and ensures uniform drying, even for large items. With three Wash & Dry cycles, you can complete your laundry effortlessly. The 8kg washing and 6kg drying capacity handles large loads easily, while the 1400 rpm spin speed ensures faster drying times. Its D|B energy class rating helps save money on energy bills. The Inverter Motor is designed to ensure a long lasting performance and a quiet noise level so your conversation isn't interrupted.
The Hotpoint NDB 8635 W UK freestanding washer-dryer combo with Anti-Stain technology removes stains without the need for any pre-treatment and achieves uniform drying, even on large items. Plus, thanks to the three Wash & Dry cycles, you can complete your laundry without having to interact with the appliance, and the 8+6KG capacity means large loads can be handled with ease.
Key Features
  • Maximum 8kg Washing and 6kg Drying load capacity - Ideal for 2+ people households
  • Anti-Stain Technology removes stains without the need for pre-treatment
  • Wash & Dry XS Rapid cycle can get clothes clean and ready to wear in just 1 hour
  • Anti Allergy program removes  major allergens such as pollen, mites, and pet hair
  • Add missing items after the cycle has started with the Stop&Add feature
  • Up to 24-hour delay timer, so you can run the machine when it suits you
  • Dimensions (mm): H 850 x W 595 x D 540
Continuous Wash & Dry
Stop&Add
Inverter Motor
B Rated
*Wash cycles only
Key Information
Brand Hotpoint
Fit Type Freestanding
Colour White
Washing Capacity (Kilograms)
The maximum wash load weight, when wet, the appliance can hold.
8kg
Drying Capacity (Kilograms)
The maximum drying load weight, when wet, the appliance can hold.
6kg
Maximum Spin Speed (Revolutions Per Minute)
1400rpm
Warranty
Covers parts and labour during the duration, offering peace of mind
1 year labour / 10 years parts
Performance
Washing Noise Level (Decibels) 55
Energy efficiency rating
D
Energy Consumption (Kilowatt Hour - Per Cycle) 5.44kWh
Water Consumption (Litres - Per Cycle) - Wash, Spin and Dry 100L
Washing Performance Rating
A
Programmes & Features
Start Timer Delay (Hrs)
Allows you to start a cycle when it suits your schedule.
24H
Anti-Crease
Anti-Crease cycles and features can reduce creases & wrinkles from items, making for easy ironing
Number of Programmes 16
Steam
Steam cycles and features can help to remove creases and/or kill bacteria & allergens.
Foam control
Quick Wash Cycle
Quick Wash Cycle Time 30 Minute
Cold Wash
Variable Spin Speed
Variable
Dimensions & Weight
Height 85cm
Depth 54cm
Width 60cm
Weight (Kilograms) 66kg
Boxed Dimensions
Boxed Depth 605mm
Boxed Width 645mm
Installation
Door Hinge Position Left
Adjustable feet
Voltage (Volts) 220-240V
Frequency (Hertz) 50Hz
Power Fuse (Amps) 13A
Approval certificates CE,UL_EU
Box Of Contents Washer dryer, water supply hose, drainage pipe, user manual
Water Supply Cold Fill Only
To add to your order, simply select "Add to Order" and then add your product to basket as normal.
Answer from JoseBacud: Answered on 16/04/2026
Question from Keith M: Asked on 10/04/2026 Does the published death include the door?
Answer from JimsonGuzman: Answered on 10/04/2026
Hi, The manufacturer’s published depth of 540 mm refers to the main body of the machine only and does not include the door. According to the official manual, the total depth with the door closed is 574 mm. When the door is fully open, the depth extends to approximately 980 mm for loading access.